Ana Sayfa İletişim
Hoşgeldiniz, Yeni Üye veya Giriş
Asya Göz'den Haftada 25 Kişiye Göz Muayenesi Bedava !
Bu kampanya sona erdi.
 

Çocuklarda Göz Tembelliği Teşhisi ve Tedavisi

Asya Göz Hastalıkları Merkezi Başhekimi Op. Dr. Hamidullah Yesevi göz tembelliğinin erken teşhis edildiğinde tedavisinin çok etkin biçimde yapıldığını; gözlük, kapama ve CAM tedavisi yöntemleriyle çok başarılı sonuçlar alındığını fakat bunun için öncelikle okul çağı öncesinde de çocukların düzenli olarak muayene edilmesi gerektiğini açıkladı.

Asya Göz Hastalıkları Merkezinde uygulanan plusoptix yöntemiyle, muayeneye etkin katılımı mümkün olmayan 6 yaş öncesi çocuklarda da muayenenin çok detaylı yapılabildiğini anlatan Dr. Yesevi, anne ve babaların bu konuda yapması gerekenin, 1 yaşından itibaren çocuklarını hiçbir şikayetleri olmasa dahi göz hekimine getirmeleri olduğunu hatırlattı.


Göz Tembelliği

Göz tembelliği çok sık görülen, merak edilen, çoğunluklada eksik veya yanlış bilinen bir hastalıktır. Göz tembelliği gözün sinir tabakasını ve sinir yollarını tutan belirgin bir hastalığın olmamasına rağmen kişinin görmesinin herhangi bir şekilde artırılamaması olarak tanımlanabilir. Oluşum mekanizması, kullanılmayan sinirin atıl duruma geçmesi şeklindedir. Yani gözün öndeki kırıcı ortamlarından görüntü bir şekilde sinir tabakasına ulaşmaz ya da bulanık olarak oluşacak olursa kişide göz tembelliği oluşur. Göz tembelliğine sebep olan durumların bir an önce ortadan kaldırılması ve görme sinirinin uyarılmaya başlanması gerekir. Göz tembelliğinin sık görülen nedenleri şunlardır:
Şaşılık: İki göz ayrı ayrı yönlere bakıyorsa beyne iki ayrı görüntü gider ve çift görme meydana gelir. Çocuklarda bir şekilde bu durum engellenir. Beyin, gözlerden birinden gelen görüntüyü baskılar ve tek gözle görme sağlanır. Bu arada görüntüsü baskılanan gözde tembellik gelişmeye başlar.
Kırma kusurları: İki göz arasında kırılma kusuru farkı fazlaysa, ya da iki gözde de yüksek astigmatizma, hipermetropi gibi kırma kusurları varsa göz tembelliği gelişebilir.
Diğer göz hastalıkları: Bu grupta görme düzlemini kapatan hastalıklar sayılabilir. Bunlar, saydam tabaka, göz bebeği ve mercek gibi gözün kırıcı ortamlarının kesiflik veya olağan dışı konumlanmış olmaları ile ilgili hastalıklardır. En sık görülen tipi de kataraktlardır. Ayrıca göz kapağı hastalıkları da görme eksenini kapayarak göz tembelliği oluşturabilir.

Göz tembelliği sıklıkla bir gözde daha ağır olmakta bu yüzden hastalar tarafından fark edilememekte veya fark edildiğinde tedavi için çok geç kalınmış olmaktadır. Çocuklara şikayetleri olmasa da, 6 aylıktan itibaren 6 ayda 1 defa çocuklarda göz muayenesi önerilmesinin en önemli nedeni budur. Göz tembelliği erken teşhis edildiğinde çoğunlukla tedavisi son derece kolay bir göz hastalığıdır. Bu hastalığın tedavisi 10 yaş içerisinde yapılır. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa sonuç o denli başarılı olacaktır.


Tedavi

Göz tembelliği tedavisi zamana karşı yarıştır. Yaş büyüdükçe tedavi etkinliği azalır. Göz tembelliği tanısı zamanında konulduğu takdirde sağlam göz kapatılarak, beyne bulanık gören gözün de gördüğü işareti verilir. Kademeli olarak gözdeki görme yeteneğinin düzeltilmesi hedeflenir.Göz tembelliği tedavisinde kullanılan 2 yöntem vardır. Kapama tedavisi ve CAM (KEM-Cambridge Ambliopic Vision Stimulator) yöntemleri uygulanır.

Tedavinin ana ilkesi -göz tembelliği tanısı zamanında konulduğu takdirde - sağlam göz kapatılarak, beyne bulanık gören gözün de gördüğü işareti verilir. Kademeli olarak gözdeki görme yeteneğinin düzeltilmesi hedeflenir.

Kapama tedavisi evde uygulanır. Göz hekiminizin önerdiği süre boyunca sağlam göz kapatılarak beyne tembel gözünde gördüğü uyarısı verilir . Kapama esnasında; çocuk resim yapma, boyama yapma, okuma, tv seyretme gibi göz yorucu faaliyetler yapmalıdır. Kapama sırasında sokakta gezme, idman faaliyeti yapma faydasızdır.

CAM (KEM-Cambridge Ambliopic Vision Stimulator) hastanede uygulanır. Özel bir cihaz yardımıyla hastanede yaklaşık 10 seanslık programlar şeklinde uygulanan bir yöntemdir. Cerrahi girişimi ya da ilaç kullanımını gerektirmez, her seans yaklaşık 30 dakika kadar sürer ve etkinliği kanıtlanmıştır. Klasik kapama tedavisinin ya da gözlüğün yerini almaz, kapama ve gözlük tedavisi ile beraber uygulanan pekiştirici yöntemdir.


Kampanyamızdan tanıtım videomuzu sonuna kadar izleyip çekilişe katılan kişiler yararlanacaktır. 

Kampanyamızdan bedava Muayene kazanan talihliler bedavadanseyler.com sitelesinde açıklanacaktır.

Kampanyamız sadece İstanbul için geçerlidir.

Kampanya sonrası muayene kazanan talihliler Asya gözü arayıp işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Detaylı bilgi için :

Telefon :    +90 (212) 593 97 00

 

Hakkımızda

Asya Göz Hastalıkları Merkezi 29 Mayıs 2008'de faaliyete başlamıştır. Asya Göz Hastalıkları Merkezi faaliyete geçişinin ardından geçen kısa sürede başta İstanbul ve Türkiye olmak üzere Almanya, İsviçre, Fransa gibi gelişmiş batı ülkelerinden bununla birlikte tüm ortadoğu ve diğer Dünya ülkelerinden hasta kabul eden bir merkez haline gelmiştir. 22 Ocak 2013 tarihinden itibaren Özel Asya Göz Tıp Merkezi ünvanı ile faaliyetine devam etmektedir.

Asya Göz Tıp Merkezi Neden Tercih Ediliyor ?

Tecrübe: Göz hastalıkları uzmanlarımız uzun yıllardır göz hastalıklarının gerek klinik uygulamaları gerekse bilimsel gelişiminin içinde bulunmuşlar ve etkin ulusal ve uluslararası katkılarda bulunmaktadırlar.

Kişiye özel yaklaşım: Asya Göz Tıp Merkezi'nde hangi uzman hekimimize muayene olursanız olun; iş hayatınız, sosyal ve ailevi yaşantınız ve etkinliklerinizle ilgili görsel ihtiyaçlarınız belirlemek için vakit ayıracaktır. Bu yaklaşım görsel ihtiyaçlarınıza en uygun kişiye özel tedavinin belirlenmesini sağlayacaktır.

Üstün teknoloji: Asya Göz Tıp Merkezi'nde kullanılan ölçüm ve tedavi cihazlarının tamamı alanında en üstün özellikleri taşımaktadır.
Katarakt tedavisinde üstün Fako yöntemi ve kullanılan kaliteli mercekler, Göz bozukluklarında (miyop hipermetrop astigmat )uygulanan Lazer tedavileri, Glokom tedavisinde Lazer (SLT) yöntemi, Keratokonus tedavisinde CCL ve Lens uygulamaları, Diabete bağlı retina hastalıkları tedavileri , Sarı nokta (maküla) tedavileri başta olmak üzere tüm muayene,ileri tetkik ve tedaviler aynı çatı altında yapılmaktadır.

Güvenlik protokolü: Asya Göz Tıp Merkezi’nde yaşadığınız tedavi deneyiminden en iyi neticeyi en güvenli biçimde alabilmeniz için en sıkı kuralları uygulamaktayız. En önemlisi çalışanlarımız binlerce göz cerrahisi girişiminin içerisinde etkin olarak bulunmuşlar ve çok önem verdiğimiz göz cerrahisi güvenliği kavramını çok üst düzeyde belleklerine yerleştirmişlerdir.

Sonuçlarımız: Klinik sonuçlarımız hastalarımızın tamamına yakınında hedeflenen en iyi görmeye ulaşıldığını göstermektedir. Bunu sağlayan etkenler; Hastanemiz tıbbi cihaz donanımının ileri ve üstün tedavi uygulamaları, hekimlerimizin yılların birikimine dayanan tedavi uygulamaları ve merkezimizde her hastamıza uygulanan kişiye özel yaklaşımdır.


Sıra İsim Soyisim İl İlçe
1muhlisçakmakİstanbulEsenler
2METİNTELİstanbulMecidiyeköy
3BİROLÖZKAYAİstanbulKadıköy
4yusufATMACAİstanbulAtaşehir
5şenaysiliğSivasSivas
6yasemin hanım delenAnkaraMamak
7MURATÇAKARİstanbulGaziosmanpaşa
8MuratDURMUŞİstanbulEsenler
9mücahitözdemirİstanbulBahçelievler
10fatihaydınİstanbulÜmraniye
11ilhanbaştaşİstanbulBaşakşehir
12Rakkuş serapyılmazİstanbulMaltepe
13receparslanBursaKestel
14ÖmerKöseİstanbulGaziosmanpaşa
15MustafaŞenKocaeliİzmit
16LeylaSavcuİstanbulEsenler
17okanseçerİstanbulPendik
18burcuakçocukİstanbulEyüp
19hasanhasanİstanbulFatih
20ArifAyarİstanbulFatih
21KENANALDOĞANİstanbulMaltepe
22şerifyücetürkİstanbulGaziosmanpaşa
23veysel ahmetözdemirİstanbulBaşakşehir
24ceyhundeveciİstanbulEsenler
25mesutokutanErzincanErzincan
En Yeniler
En çok İlgi Görenler

   Türkiye'nin "bedava" portalı. Bedavadanşeyler © Copyright 2013. Her hakkı saklıdır.   
Evden eve nakliyat Şişli Evden eve nakliyat